Chcesz utrwalić ważne historie? Postaw na film dokumentalny

Ocena
0.00

Posiadasz ciekawą historię? Chcesz ją przekazać innym osobom? A może zwyczajnie boisz się, że pewne ważne wydarzenia uciekną Ci z pamięci i stracisz cenne wspomnienia? Postaw na nakręcenie filmu dokumentalnego! Nie wiesz jak to zrobić? Nic nie szkodzi. Poniżej przedstawiliśmy wskazówki, które mogą okazać się pomocne podczas kręcenia swojej pierwszej produkcji filmowej.

Masz pomysł na film dokumentalny? Oto jak go wykorzystać

Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.

Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.

Dobry scenariusz dla filmu dokumentalnego. Jak go napisać?

Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)

Sprzęt do filmowania. Czy musi być bardzo zaawansowany?

Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.

Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:

  • kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
  • mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
  • statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
  • komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.

Jak zrealizować poszczególne ujęcia?

Dobry film dokumentalny to przede wszystkim bardzo dokładne opowiedzenie konkretnej historii z zachowaniem wszystkich szczegółów. Ma być on autentyczny i naturalny, a przy tym oddawać wszystkie emocje osoby, która dane wydarzenia opowiada. 

Własny film daje duże pole do popisu. Jego nastrój może być humorystyczny, podniosły, wprowadzający dozę grozy, tajemniczości lub groteski. Cały scenariusz zależy właściwie wyłącznie od Ciebie i od osób, które będą brały udział w filmie.

Będąc reżyserem i montażystą filmu, możesz sam zdecydować o tym, jakie ujęcia i przebitki będą wplecione w film. Mogą znajdować się w nim zdjęcia, a także autentyczne video, nagrane podczas wydarzenia, o którym mowa. Będzie to zdecydowanie ogromny atut takiego filmu dokumentalnego.

 

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii