Fotografowanie dronem - jak należy się do tego przygotować?

Ocena
0.00

Jeszcze kilka lat temu zapewne nikt nie pomyślałby o tym, że robienie zdjęć z wysokości może być tak proste i wcale nie będzie wymagało karkołomnych i niebezpiecznych wspinaczek po różnych obiektach. Dziś zdjęcia z perspektywy lotu ptaka można wykonać, stojąc na ziemi. Jak to możliwe? Wystarczy posiadać dron i nauczyć się korzystania z niego. Oto podstawy, z którymi musisz się zapoznać, zanim zdecydujesz się samodzielnie wykonywać sesje przy użyciu drona.

Jak fotografować dronem z wysokości?

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Jak wykonać jakościowe zdjęcie dronem dzięki odpowiedniej ekspozycji?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Jak rozplanować poszczególne elementy na zdjęciu z drona?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Jak zaplanować pracę z dronem?

Kluczowe znaczenie dla wykonania dobrych zdjęć ma przygotowanie planu do pracy z dronem. Trzeba wiedzieć nie tylko co i w jaki sposób chce się sfotografować. Ważne jest także dobranie odpowiedniego miejsca startowego oraz tego, gdzie nastąpi lądowanie. Wybrany teren powinien być płaski oraz pozbawiony przeszkód, takich jak drzewa czy budynki oraz ludzie.

Odpowiednie przygotowanie drona i sprzętu fotograficznego do pracy pozwala uniknąć nieprzyjemnych wypadków, zniszczenia zestawu do zdjęć oraz narażenia się na niezadowolenie osób, które nie chciałyby być przy okazji niechcący nagrane.

Kategoria: Kultura i sztuka
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii