Kontrola jamy ustnej — dlaczego jest tak istotna?

Ocena
0.00

W sytuacji, kiedy ból zęba jest bardzo silny, często przysłania nam radość z życia. Musimy korzystać z silnych środków przeciwbólowych i chłodzić jamę ustną. W oczekiwaniu na wizytę nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Jednak wiadome jest, że można tego uniknąć, poprzez regularne kontrole u stomatologa. Każdy wcześnie wykryty problem zostanie wyeliminowany jeszcze zanim ząb zacznie boleć.

Wczesne wykrywanie kłopotów w jamie ustnej 

Raz na 6 miesięcy poleca się dokonanie przeglądu jamy ustnej – standardowego i najbardziej zasadniczego badania stomatologicznego w celu profilaktyki stanu swojego uzębienia. Większość z nas, niestety nie stosuje się do tego zalecenia, co skutkuje często istotnymi kłopotami w leczeniu. Stąd tak ważne jest, by pilnować terminów kontroli i nie czekać na sytuację, kiedy z bólu nie jesteśmy w stanie funkcjonować.

Kontrola co pół roku pozwoli na wykrycie ewentualnych ubytków, zmian oraz kłopotów na wczesnym etapie, co umożliwi dentyście na szybką reakcję oraz nie odczujemy naszej diagnozy tak jak w obrębie jamy ustnej, jak również w kieszeni. Kiedy będziemy zwlekać, nasze leczenie może nie zakończyć się na jednej lub dwóch wizytach w gabinecie, a co za tym idzie – poniesiemy także mniejsze koszty.

Przegląd stomatologiczny raz na pół roku

Co zawiera standardowy przegląd w gabinecie stomatologicznym? Z początku konieczna jest rozmowa z pacjentem, dentyście niezbędny jest rzeczowy opis sposobu pielęgnacji zębów, w celu ewentualnej korekty naszych przyzwyczajeń i podpowiedzenia, co możemy stosować, by uniknąć konkretnego kłopotu. Jest to dobry moment, by nadmienić dentyście o naszych ewentualnie występujących, nawet sporadycznie, bólach i dolegliwościach występujących w konkretnych momentach, np. wrażliwość na zimno.

W następnej kolejności dentysta bada nasz stan uzębienia, szkliwa, ocenia stan dziąseł, zwraca uwagę czy nie występują afty, pleśniawki w jamie ustnej, ocenia również stan osadzania się kamienia oraz płytki nazębnej. Gdy stomatolog zaznajomi się już naszymi problemami, może określoną zmianę w uzębieniu zakwalifikować do leczenia.

Jeżeli stan naszej jamy ustnej jest bez zarzutu albo występują zaledwie drobne wątpliwości co do stosownej pielęgnacji zębów, dentysta pomoże nam dobrać należyty rodzaj pasty, szczoteczki do zębów lub typ nici dentystycznej. W poniektórych przypadkach dentysta może uznać, że odpowiednim jest przekazać nasz problem do innego specjalisty, np. ortodonty bądź chirurga zębowego.

Kiedy wykonywać zdjęcie rtg zębów?

W problemowych przypadkach konieczne jest wykonanie precyzyjnego obrazu – zdjęcia rentgenowskiego, by lepiej zobaczyć, jak wygląda układ kostny i jak jest umiejscowiony problematyczny ząb, gdyż nie wszystkie zmiany będą wyraziste w zwykłym badaniu na fotelu dentystycznym. Tego typu badanie pozwala na potencjalne zlecenie leczenia kanałowego albo leczenia w kierunku konstruowania protezy zębowej.

W wypadku skierowania nas do ortodonty konieczne jest wykonanie zdjęcia całego zgryzu (musi być dostrzegalny górny i dolny łuk zębowy, zatoki szczękowe jak również stawy żuchwowo-skroniowe) – jest to tzw. zdjęcie pantomograficzne. Takie zdjęcie jest również konieczne przy przygotowaniu zabiegu ekstrakcji przez chirurga zębowego. Poza tym stomatolog może wykonać standardowe usługi takie jak piaskowanie, polerowanie, odkamienianie, fluoryzację czy wybielanie zębów.

U dzieci i ciężarnych – jak wykonywać przeglądy stomatologiczne?

Szczególnie istotne jest pilnowanie terminów przeglądów jamy ustnej w przypadku dzieci oraz kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o dzieci, pierwsza wizyta kontrolna nie powinna odbyć się później, aniżeli do ukończenia 2 roku życia dziecka. Takie wizyty powinny odbywać się co 3 miesiące, ze względu na zęby mleczne i możliwość występowania na nich próchnicy już na wczesnym etapie.

Wiele zabiegów dentystycznych nie jest możliwych do wykonania u kobiet w ciąży. Warto więc skontrolować stan uzębienia przed zajściem w ciążę, jeśli jednak nie zdążyłaś tego zrobić, powinno się zrobić to jak najszybciej. Z zabiegami prawdopodobnie będziesz musiała poczekać do drugiego trymestru, jednak warto wiedzieć, czy występują jakieś problemy w obrębie jamy ustnej.

Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
1
erwin1990
Erwin Kubiak

Oj kontrola jamy ustnej jest bardzo istotna i bardzo kosztowna.

0 0
Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
Jak nauczyć się jeść śniadania?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0
Czym zajmuje się chirurg onkolog?
Data dodania:
  • 0.00
  • 0