Przydomowa sauna - co powinieneś o niej wiedzieć?

Ocena
0.00

Chcesz zadbać o swoje zdrowie i skórę biorąc regularne kąpiele saunowe? A może zwyczajnie cenisz sobie relaks i chcesz wypoczywać w ciepłej kabinie po ciężkim dniu pracy? Jeśli takie marzenia są Ci bliskie, to koniecznie zobacz jak zbudować własną saunę w domu, by móc cieszyć się nią w każdej dowolnej chwili. W poniższym tekście wyjaśniamy jak dobrać saunę idealną dla siebie oraz jakie są koszty jej zakupu.

Jakie działanie mają sauny?

Sauny to pomieszczenia, w których ludzie wystawiają swoje organizmy na działanie bardzo wysokich temperatur. Ma to działanie rozluźniające i relaksujące. Zabiegi te powodują oczyszczanie organizmu z toksyn, pomagają zwiększać odporność, zmniejszają ból mięśni i poprawiają kondycję skóry. Z uwagi na dobroczynne działanie sauny są bardzo popularne w obiektach sportowych, ośrodkach SPA oraz hotelach.

Kąpiele parowe przeprowadzać można w saunach o rozmaitej konstrukcji. Istnieje kilka grup saun różniących się trybem działania i warunkami panującymi we wnętrzu. O chęci zbudowania sauny powinno się pamiętać na etapie projektowania nowego domu. Można wówczas zaprojektować osobne pomieszczenie lub dużą łazienkę, gdzie może się ona mieścić.

Z jakimi rodzajami saun możemy się spotkać?

Popularne typy saun to:

  • Sauna rzymska (parowa) - para wytwarzana jest w nich za pomocą parowników. Potrafią one podnieść wilgotność powietrza do 100%. Temperatura panująca we wnętrzu dochodzi do 65oC.
  • Sauna mokra — jest rodzajem sauny parowej. Para w niej produkowana jest z udziałem pieca oraz gorących kamieni, które polewa się wodą. Wilgotność powietrza podnoszona jest do około 40%, a temperatury są w przedziale od 65oC do 90oC.
  • Sauna sucha – określana również jako fińska. Wilgotność w niej wynosi około 10%. Temperaturę podnosi się od 85oC do nawet 110oC. Warunki osiągane są tą samą metodą co w saunach mokrych.
  • Sauna na podczerwień — jest nowoczesnym rozwiązaniem. Temperaturę w niej podnosi się do 60oC przy wilgotności około 25%. Odbywa się to przy pomocy urządzeń emitujących fale podczerwone (infrared).

Czy każdy rodzaj sauny sprawdzi się dla Ciebie?

Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich domach. Sucha sauna opiera swoje działanie na niesłychanie dużych temperaturach. Mogą one okazać się trudne do zniesienia dla niektórych osób. Rozwiązanie to rekomendowane jest dla osób cierpiących na kłopoty mięśniowe, walczących z otyłością oraz z reumatyzmem.

Nieco niższa temperatura w saunie mokrej sprzyja przeprowadzaniu zabiegów uzdrawiających na kłopoty skórne. Pomaga również w oczyszczeniu organizmu z toksyn. Nie są jednakże wskazane dla osób z kłopotami z oddychaniem. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są sauny infrared. Korzystać mogą z nich osoby w każdym wieku. Wpływają na oczyszczanie organizmu poprzez pocenie się spowodowane podgrzaniem tkanek organizmu przez fale podczerwone.

Ile środków trzeba przeznaczyć na instalację sauny?

Koszt domowej sauny można zamknąć w 7-8 tys. zł. Poniżej przedstawiamy przykładowy cennik elementów, które składają się na wykonanie sauny:

  • piec — jego cena waha się od 1 do  tys. zł;
  • drzwi — większość modeli, na przykład ze szkła można kupić za około 500 zł; 
  • wełna mineralna do termoizolacji — średni jej koszt to od 25 do 35 zł. za 1 metr kwadratowy materiału;
  • drewno do budowy konstrukcji sauny — w zależności od gatunku jego koszt kształtuje się na poziomie od 50 do 150 zł za metr kwadratowy materiału;
  • siedziska — za te z materiałów prefabrykowanych zapłacimy około 2 tys. zł. Te wykonane samodzielnie będą nieco tańsze;
  • koszty montażu — każda firma ustala je indywidualnie.
Kategoria: Dom i ogród
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii

Brak artykułów