W jaki sposób prać pieluszki tetrowe?

Ocena
0.00

Pieluszki wielorazowe zainteresowały wielu rodziców, jednak niektórzy wciąż obawiają się kwestii dbania o nie oraz prania. Nie jest to sprawa problematyczna, jednak należy stosować się do kilku zasad. Na szczęście nie zajmuje to wiele czasu, szczególnie jeśli nauczymy się jak to robić sprawnie i poprawnie. Co jest najważniejsze?

Jak przygotować pieluszki wielorazowe do prania? 

Zacznijmy jednak od momentu, w którym zmieniamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są zanieczyszczone lub nie przeszły wonią moczu, można dać do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Dotyczy to też do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one trafiają do prania.

Podczas oczekiwania na wrzucenie ich do pralki można je przechowywać w worku PUL lub w wiaderku z pokrywką, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności płukania ich pod wodą przed praniem, ale jeśli się chce, można tak zrobić. W przypadku kupek starszych dzieci konieczne jest usunięcie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalistyczne papierki znajdujące się w pieluszce, ale często wystarczający będzie strumień zimnej wody. Dużo rodzin korzysta z bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Czy możliwe jest pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek?

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących elementów oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być stosunkowo prosta, należy tylko stosować do pewnych zasad. O ile producent nie nadmienił inaczej, musisz najpierw porządnie przepłukać pieluszki bez żadnych środków czyszczących. To da możliwość na usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Początkowy etap można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale musisz się upewnić, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwy program prania: musi być dość długie i odbywać się w ciepłej wodzie: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy jedynie proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, obecnością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi na bazie tlenu.

Czy warto prać z wykorzystaniem odkażacza? 

Dbałość o higienę to podstawa, stąd pieluszki wielokrotne muszą być prane dokładnie, z możliwym usunięciem różnorakich bakterii. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur konieczne jest zastosowanie profesjonalnych, ekologicznych i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest wielki, i dla bezpieczeństwa można je również wsypywać do prania w wysokiej temperaturze. Po zakończonym programie prania trzeba wywiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na słońce i umieszczać blisko grzejnika.

Jak prać wełniane pieluszki? 

Naturalny materiał, który zapewnia powłokę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma mnóstwo zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i generalnie nie nadaje się do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy rzadko.

Wełniane pieluszki powinno się regularnie pokrywać lanoliną, która ma właściwości rozkładania moczu na czynniki. Dzięki niej pielucha jest nieprzemakalna, a więc wystarczy ją tylko wywietrzyć. Pieluszki wełniane należy prać ręcznie, unikając wyciskania i wykręcania materiału. Te wskazówki pomogą Ci zachować pieluchę w jak najlepszym stanie przez długi czas.

Kategoria: Rodzina i dzieci
Data dodania:
Oceń Artykuł
Tagi
Komentarze
0

Brak komentarzy

Dodaj Komentarz
Artykuły z tej kategorii
W jaki sposób zadbać o żywienie niemowląt?
Data dodania:
  • 0.00
  • 1